2017.03.29. 08:00:39 11732 313

Bolíviai bennszülöttek életmódja lehet a titok a szívbetegségek ellen
A hír elolvasásával 500 Ft-tal növelheted a nyereményedet. Ha tag vagy, jelentkezz be, ha új vagy, regisztrálj itt (ingyenes)!

A bolíviai tsimane törzs életmódjának bizonyos elemeit eltanulva lehetne hatékonyan védekezni a szívbetegségek kialakulása ellen - állapították meg a kutatók, akik szerint az egészséges táplálkozás, a mozgásban gazdag életmód és a dohányzásmentesség lehet a kulcsa annak, hogy a bennszülötteknél alig fordul elő érszűkület.

Szív - PROAKTIVdirekt Életmód magazin és hírek - proaktivdirekt.com Szív

"A tanulmányunk szerint a dél-amerikai tsimane törzs tagjai körében a legalacsonyabb az érelmeszesedés előfordulása az eddig vizsgált népességek körében" - idézte Hillard Kaplant, az Új-Mexikói Egyetem munkatársát az EurekAlert című tudományos hírportál.

"A bennszülöttek életmódja azt sugallja, hogy a telített zsírokban szegény és a nem feldolgozott, rostos élelmiszerekben gazdag étrend, a vadhúsok és halak fogyasztása, a dohányzók alacsony száma és a napközbeni aktivitás mind hozzájárulnak az érelmeszesedés megelőzéséhez" - tette hozzá szakember, megjegyezve, hogy bár a tsimanék életmódja nagyban különbözik a modern társadalmakétól, bizonyos elemeket át lehetne venni, ami segíthetne a szívbetegségek kockázatának csökkentésében.

A The Lancet című folyóiratban közölt tanulmány szerint az iparosodott társadalmakban az ébren töltött idő több mint felét (54 százalék) ülve töltik az emberek, míg a tsimane törzsnél ugyanez az arány mindössze 10 százalék. A vadászattal, gyűjtögetéssel, halászattal és földműveléssel töltött napok során a férfiak átlagosan 6-7, a nők 4-6 órát töltenek testmozgással.

Az étrendjük szénhidrátalapú (72 százalék), rengeteg rizst, maniókát, kukoricát, magot és gyümölcsöt fogyasztanak. A 14 százaléknyi fehérjét állati húsból nyerik, mindössze 14 százaléknyi zsírt - naponta nagyjából 38 gramm - vesznek magukhoz és nagyon alacsony a dohányzók száma.

A megfigyeléses tanulmány során a kutatók 85 tsimane falut kerestek fel 2014 és 2015 között. A szakemberek CT-vizsgálatokkal nézték meg az érelmeszesedés mértékét 705 felnőttnél, hogy megállapítsák a szívbetegségek kockázatát. A kutatók feljegyezték továbbá a 40 és 94 éves kor közötti alanyok testsúlyát, korát, pulzusszámát, vérnyomását, koleszterin- és vércukorszintjét, valamint megnézték, hogy van-e a szervezetükben gyulladás.

A CT-vizsgálatok tanúsága szerint tízből kilenc bennszülöttnél (85 százalék) nem állt fenn, 13 százalékuknál alacsony, 3 százalékuknál pedig mérsékelt, vagy magas volt a szívbetegség kockázata.

Korosztályonkénti lebontásban nézve, a 75 év feletti bennszülöttek esetében (48 ember) csaknem kétharmaduknál nem állt fenn és 8 százalékuknál volt mérsékelt vagy magas a szívbetegségek kockázata.

Összehasonlításképpen: egy több mint 6800 amerikai bevonásával készített tanulmány szerint a 45 és 84 éves kor közötti résztvevők mindössze 14 százalékánál nem állt fenn, míg 50 százalékuknál mérsékelt vagy magas volt a szívbetegségek kockázata.

A szakemberek szerint a törzs tagjainál mért alacsony pulzusszám, vérnyomás, koleszterin- és vércukorszint mind az életmódjuk eredménye. A kutatók hozzátették, hogy az érelmeszesedés kialakulásának kockázata annak ellenére volt alacsony a bennszülötteknél, hogy a résztvevők felénél magas volt a gyulladás mértéke a szervezetükben.

"A gyulladás gyakori jelenség a törzs tagjainál, ugyanakkor nincs összefüggésben a szívbetegség fokozott kockázatával, hanem valószínűleg a fertőzések gyakori előfordulásával magyarázható" - húzta alá az egyik kutató.

A tanulmány típusából adódóan a kutatók nem tudják megerősíteni, hogy a tsimanék mivel védekeznek, vagy az életmódjuk mely tényezője biztosít számukra védelmet az érelmeszesedéssel szemben. A kutatók azonban úgy vélik, hogy sokkal inkább az életmódjuk és nem a génjeik számlájára írható a védettségük.

Mint elmondták, az elmúlt öt évben épült új utak és a motoros kenuk megjelenése jelentősen javította a hozzáférést a közeli piacon árult cukorhoz és sütőolajhoz, ami jelentős gazdasági és táplálkozásbeli változásokat fog okozni a törzs életében.

Forrás: MTI

Ha tetszett, kedveld:  |  Ha nem tetszett, írd meg miért nem!

Oszd meg a cikket és nyerj...

További cikkek a témában

Egy csepp esély – 50 éves a magyarországi újszülöttkori szűrés

Minden ezredik újszülöttet érinthet valamilyen ritka betegség, és ezek között csaknem 30 olyan van, amelynek korai felismerésére Magyarországon már 1975 óta működik országos szűrőprogram. Az elmúlt fél évszázadban a szűrőközpontokban – 2007 óta Budapesten a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján és a Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján – több mint 5,6 millió újszülött vérmintáját elemezték, és 3289 olyan gyermeket szűrtek ki, akiknél már az előtt megkezdhették a kezelést, hogy a betegség tünetet okozott volna.

Tavaszi szépségrutin hűvösebb napokra – így ápold bőröd májusban is

Májusi virágzás ide vagy oda, a tavasz nem mindig szól napsütésről és langyos szellőről. A hűvösebb, szelesebb napokon a bőrünk könnyen kiszáradhat, érzékennyé válhat, vagy épp zsírosodni kezdhet a fűtött terek, szél és hőmérséklet-ingadozás miatt. Épp ezért a tavaszi szépségrutin sem lehet egy az egyben a nyári előfutára – finomhangolásra van szükség.

Uzsonnára ajánljuk: lencsekrémes szendvics friss zöldségekkel

Az uzsonna az a napszak, amit hajlamosak vagyunk elhanyagolni – pedig egy jól megválasztott délutáni étkezés segíthet fenntartani az energiaszintet, elkerülni a túlevést vacsoránál, és hozzájárul a kiegyensúlyozott étrendhez. A következő recept egy tápláló, növényi fehérjében gazdag, mégis könnyen emészthető opció, amit gyorsan elkészíthetsz és szállítani is könnyű.